Komfortas jautriems pacientams
Sunkių, didelės apimties chirurginių procedūrų metu nemalonius pojūčius galima sumažinti atliekant sąmonės neslopinančią arba bendrinę nejautrą.
Ši metodika gali būti taikoma gydant mažamečius vaikus bei žmones su intelekto negalia. Pacientų saugumu rūpinasi gydytojai anesteziologai.
Sedacija – tai medicininė procedūra, kai pacientas yra raminamas specialių medikamentų pagalba tam, kad jaustųsi komfortiškai ir būtų atsipalaidavęs odontologinio gydymo metu. Ji ypač naudinga tiems, kurie turi stiprią odontologinio gydymo baimę, jautrią nervų sistemą ar yra labai jautrūs skausmui. Sedacija gali būti naudojama ir ilgesnių, sudėtingesnių procedūrų metu.
Sedacija gali būti atliekama bet kokios odontologinės procedūros metu, įvairaus amžiaus pacientams. Prieš atliekant sedaciją, būtina gydytoją informuoti apie savo sveikatos būklę, nėštumą, alergijas, vartojamus vaistus bei ligas, kuriomis sergate, ypač širdies ir kraujagyslių sistemos ligas. Ši informacija gydytojui padės apsispręsti, kokio tipo sedaciją taikyti, o jūs jausitės saugūs ir ramūs. Sedacijos lygis – nuo lengvos iki gilios – parenkamas pagal paciento būklę bei numatomos procedūros apimtį. Ją atlieka klinikoje dirbantys patyrę gydytojai anesteziologai reanimatologai.
Yra keli sedacijos lygiai:
- Lengva (minimalioji) sedacija – pacientas yra atsipalaidavęs, bet sąmoningas, reaguoja į gydytojo nurodymus. Dažniausiai naudojama trumpoms ar paprastesnėms procedūroms.
- Vidutinio gylio (sąmoningoji) sedacija – pacientas gali prarasti kai kuriuos pojūčius, tačiau išlaiko sąmonę, gali reaguoti į paprastas komandas, tačiau po procedūros gali neatsiminti visų detalių.
- Gilioji sedacija – pacientas yra beveik nesąmoningas ir nereaguoja į aplinką, nors nėra visiškai užmigęs. Paprastai naudojama tik sudėtingoms procedūroms.
- Bendroji nejautra (anestezija) – pacientas visiškai praranda sąmonę ir nereaguoja į jokius stimulus, tačiau ši nejautra odontologijoje taikoma tik labai retais atvejais.
Sedacija gali būti atliekama keliais būdais:
- Peroralinė (per burną) – skiriama tabletė ar skystas vaistas, kuris atpalaiduoja pacientą.
- Inhaliacinė (dujos) – dažniausiai naudojamas azoto oksidas (dar vadinamas „juoko dujomis“).
- Intraveninė – vaistai suleidžiami į veną, ir poveikis pasireiškia labai greitai.
Dantų gydymas su sedacija dažniausiai taikomas tada, kai tenka gydyti vaikų dantis, nes būtent jiems gana sudėtinga išbūti ramiems odontologinių procedūrų metu, o baimė kartais yra didesnė nei noras turėti sveikus dantis. Dažnai į kliniką atvykstama jau tik tada, kai vaiką vargina danties ar net keleto dantų skausmas. Tokiu atveju tėveliai renkasi dantų gydymą su sedacija – procedūros metu vaikas nejaus baimės, o dantų gydymas bus sklandus. Dėl tam tikrų priežasčių dantų gydymas su sedacija yra taikomas ir suaugusiems žmonėms – toks pasirinkimas nebūtinai yra susijęs su odontologų baime.